072-3262402
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הטיפולים במרפאה

 
 
 
 

טיפול שורש

 
טיפול שורש הוא התהליך שבו מטפל רופא השיניים בחלק הפנימי של השן. זהו החלק המכיל את רקמת מוך השן (העצב) המורכבת מרקמת חיבור, כלי דם ועצבים. רקמה זו מצויה גם בכותרת (החלק של השן שרואים בפה) וגם בשורשים (המצויים בתוך עצם הלסת).
 

סיבות לטיפול שורש

 
קיימות סיבות שונות בגללן נדרש ביצוע טיפול שורש. למשל דלקת ברקמת המוך או נמק של הרקמה שלעיתים מלווה בחדירת חיידקים לתוכה ומוביל להתפתחות דלקת בעצם המקיפה את השורשים.

עששת ("חור בשן") או חבלות הן הסיבות העיקריות שבגללן מתפתחת דלקת או נמק ברקמת המוך.

סיבות נוספות בגללן מבוצע טיפול שורש הן ספיגות של השן (חיצונית או פנימית), הרס נרחב מאד של כותרת השן עד כדי כך שלא ניתן לשחזר את הכותרת מבלי לבצע טיפול שורש, סדק בכותרת השן ולעיתים גם מחלת חניכיים.

 

מה קורה במהלך הטיפול?

 
בזמן הטיפול הרופא יוצר חלל בכותרת המאפשר גישה לחלק הפנימי של השן, מסלק את רקמת המוך הפגועה מתוך הכותרת והשורשים, מבצע ניקוי וחיטוי יסודי של החלל שהכיל את הרקמה ולאחר מכן סותם ואוטם אותו.

הטיפול עצמו מבוצע לאחר הרדמה של השן בשיטות ובחומרים המאפשרים טיפול נטול כאבים לחלוטין.

הטיפול מבוצע בעזרת המיקרוסקופ הטיפולי שמאפשר עבודה מדויקת ואיתור כל החללים והתעלות שבשן.

בסיום טיפול השורש חוזר המתרפא לרופא המטפל על מנת לסיים את הטיפול בכותרת השן (ביצוע סתימה/ כתר).

 

לפני טיפול השורש

 
 
לפני טיפול השורש
 
 
 
לפני טיפול השורש
 
 
 
 1. מוך השן
 2. תעלות השורש
 3. עצם הלסת
 4. שחזור זמני
 
 
 
 

אחרי טיפול השורש

 
 
אחרי טיפול השורש
 
 
 
אחרי טיפול השורש
 
 
 
 1. סתימה בתעלות השורש
 2. שחזור זמני
 3. עצם הלסת
 
 
 
 
 
 

חידוש טיפול שורש

 
לעיתים יש צורך לבצע מחדש את טיפול השורש הקיים בשן.
 

סיבות לביצוע חידוש טיפול שורש

 
הסיבות לביצוע הטיפול מחדש הן רבות וכוללות בין היתר טיפול קיים חלקי שאינו כולל את כל תעלות השורש או שבוצע בצורה לקויה, חדירת חיידקים לתוך הטיפול הקיים (כתוצאה מעששת למשל), דלקת עיקשת בעצם המקיפה את השורשים ועוד.
 

מה קורה במהלך הטיפול?

 
במהלך הטיפול הרופא המומחה יוצר שוב חלל בכותרת השן (לעיתים דרך כתר קיים ולעיתים לאחר הוצאת סתימה או מבנה וכתר) במטרה להגיע לסתימת השורש הקיימת. הרופא מסלק את סתימת השורש הקודמת, מנקה ומחטא שוב את חלל המוך ולבסוף סותם ואוטם אותו.

השימוש במיקרוסקופ הטיפולי חשוב במיוחד במקרים אלו על מנת להתגבר על המכשולים שהביאו לכישלון טיפול השורש המקורי (למשל טיפול חלקי שאינו כולל את כל תעלות השורש).
 

לפני חידוש טיפול השורש

 
 
לפני חידוש טיפול השורש
 
 
 
לפני חידוש טיפול השורש
 
 
 
 1. טיפול שורש קיים
 2. מבנה
 3. דלקת בעצם הלסת
 
 
 
 

אחרי חידוש טיפול השורש

 
 
אחרי חידוש טיפול השורש
 
 
 
אחרי חידוש טיפול השורש
 
 
 
 1. סתימת שורש חדשה (לאחר החידוש)
 2. שחזור זמני
 3. דלקת בעצם הלסת
 
 
 
 

שנה אחרי חידוש טיפול השורש

 
 
שנה אחרי חידוש טיפול השורש
 
 
 
 1. ריפוי של תהליך הדלקת
  ובניית העצם באזור
 
 
 
 
 
 
 
 

טיפול בספיגות בשורשים

 
ספיגה של השורש היא תופעה פתולוגית שאינה נפוצה במיוחד אך יכולה לגרום לנזק חמור ובלתי הפיך בחלק מהמקרים שיוביל לעקירת השן. בתהליך הספיגה תאים שמקורם ברקמות שבקרבת השורש "אוכלים" את רקמת השורש הקשה (דנטין) וגורמים לאובדנה. תאים אלו אינם אמורים לספוג את השורש ובחלק מהספיגות הסיבה בגללה תאים אלו מתחילים ל"אכול" את השורש עדיין אינה ברורה.

ספיגות שורשים מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות: ספיגה פנימית וספיגה חיצונית. בספיגה פנימית מקור התאים ש"אוכלים" את השורש הוא ברקמת המוך שבתוך השן. בספיגה חיצונית מקור התאים הוא ברקמות הסובבות את השורש.
 

הטיפול בספיגות בשורשים

 
ע"מ לטפל בספיגה פנימית נדרש ביצוע טיפול שורש המביא בד"כ לפתרון הבעיה.
 
 
שן עם ספיגה פנימית
 
שן עם ספיגה פנימית
 
 
 
לאחר ביצוע טיפול שורש
 
לאחר ביצוע טיפול שורש
 
 
 
 
ספיגות חיצוניות מתחלקות למספר סוגים. חלקן ניתנות לעצירה ע"י ביצוע טיפול שורש, למשל ספיגה דלקתית (inflammatory root resorption) המתרחשת לאחר חבלה. חלקן דורשות טיפול מורכב הכולל טיפול שורש ו/או כירורגיה מקומית, למשל במקרים של ספיגה צווארית (external cervical resorption). אך קיימות גם ספיגות חיצוניות שלא ניתנות לעצירה כמו ספיגה שחלופית (replacement resorption) המתרחשת לאחר אנקילוזה ודורשת טיפול מורכב ורב תחומי (ראה דקורונציה).
 
 
 
שן עם ספיגה חיצונית דלקתית
 
שן עם ספיגה חיצונית דלקתית
 
 
 
לאחר ביצוע טיפול שורש (ריפוי של הספיגה)
 
לאחר ביצוע טיפול שורש
(ריפוי של הספיגה)
 
 
 
 
 
 
ספיגה חיצונית צווארית במספר שיניים
 
ספיגה חיצונית צווארית במספר שיניים
 
 
 
 

ייעוץ לרופאים ולמתרפאים בתחום טיפולי השורש

 
במקרים מורכבים נדרש לעיתים הידע והנסיון של הרופא המומחה לטיפולי שורש ע"מ לקבל תשובות על שאלות שונות הקשורות בתחום זה (חבלות, ספיגות של השורשים, כאבים עיקשים, מבנה שן מורכב וכד').

במקרים אלו מופנה המתרפא ע"י רופא השיניים המטפל למרפאתנו לבדיקה. במרפאה מבוצעת בדיקה מקיפה בעזרת מכשור מתקדם הכולל מיקרוסקופ טיפולי, הדמיות כמו צילומי רנטגן דיגיטליים או צילום סיטי ייעודי לשיניים.

לאחר הבדיקה ייתן דר' נוני תשובות לשאלות שנשאלו כגון: הצורך בטיפול, קביעת סוג הטיפול, הטיפול הנדרש במקרים של טראומה לשיניים, פרוגנוזת (חיזוי הצלחת) הטיפול ועוד.
 
 
 

טיפול במקרים של חבלות דנטליות (ילדים ומבוגרים)

 
 
טראומה דנטלית לשיניים קבועות היא תופעה שכיחה מאד והגורמים לה מגוונים (נפילות, מכות, תאונות דרכים, פציעות ספורט וכד'). חבלות לשיניים נפוצות בעיקר בילדים ובמתבגרים והשיניים הנפגעות העיקריות הן החותכות העליונות.

אבחנה נכונה של סוג החבלה, חומרתה והרקמות שנפגעו היא לעיתים קרובות קשה ומסובכת. ההחלטות על סוג הטיפול ותזמונו וכן הטיפול עצמו בשיניים הן מורכבות ודורשות ניסיון וידע רב בטיפול ספציפי בחבלות.
 
 
 
חבלות דנטליות
 
 
 
 

חבלה דנטלית בשיניים קבועות

 
הטיפול בחבלות דנטליות שונה בשיני חלב ובשיניים קבועות. המידע שלהלן מתייחס לשיניים קבועות בלבד!
קיימים סוגים שונים של חבלות דנטליות, החל משברים מזעריים בכותרת השן ( chipping) ועד לתלישה מלאה של השן ממקומה שבמכתשית העצם (שירוש/ avulsion). תוצאת החבלה נקבעת ע"י מספר גורמים, העיקריים שבהם: סוג, מיקום וחומרת הפגיעה.

זכרו
! בכל מקרה של חבלה לשיניים ולרקמות הסמוכות יש לבצע בדיקה ע"י רופא שיניים.

לאחר בדיקה יסודית, שכוללת צילומי רנטגן ולעיתים צילום CT ייעודי לשיניים, רופא השיניים יקבע את האבחנה ואת סוג הטיפול הנדרש. במקרים של פגיעה קלה, ייתכן ולא יידרש טיפול אקטיבי חוץ ממעקב תקופתי ובמקרים חמורים יותר נדרש לעיתים טיפול ארוך טווח (בעיקר בילדים) הדורש מעורבות של מספר תחומים ברפואת שיניים (מומחים לטיפולי שורש, רפואת שיניים לילדים, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד).
 
 
 

שבר בכותרת (ללא תזוזה של השן)

 
רופא השיניים יקבע האם הרקמה החיה שבשן (המוך) נפגעה. במידה והרקמה לא נפגעה יש לבצע מעקב (פגיעה יכולה להתגלות תקופה ארוכה לאחר החבלה). במידה ויש פגיעה ב"עצב" של השן לרוב יהיה צורך בטיפול שורש.

אצל ילדים בהם השיניים הפגועות צעירות ולא סיימו את התפתחותן מומלץ לנסות לשמור על רקמת המוך חיה כמה שניתן על מנת לאפשר את המשך התפתחות השורש.

גודל השבר בכותרת השן יקבע בד"כ את צורת שחזור השן. אזורים של שברים קטנים ניתן לתקן ע"י ביצוע שיחזורים אסתטיים בצבע השן או הדבקה של החלק השבור. במקרה של שבר נרחב יתכן ויהיה צורך בביצוע כתר. במידה והשבר כולל גם את השורש לעיתים אין מנוס מעקירת השן.

מומלץ בכל מקרה של שבר כותרת לאתר את החלק השבור, לשמור אותו בנוזל (מים) ולהגיע איתו בהקדם לרופא השיניים. במקרים רבים ניתן להדביק את החלק השבור להשגת אסתטיקה ברמה גבוהה.
 
 
 

שבר בשורש השן

 
 
לעיתים נגרם שבר בשורש השן כתוצאה מהחבלה. מיקום השבר, מידת התזוזה של החלק שנשבר, ומהירות החזרת החלק הנייד וקיבועו הם הגורמים העיקרים שיקבעו את עתיד השן. ככל שהשבר בשורש רחוק יותר מהכותרת (עמוק יותר בעצם) הסיכוי לשמירת השן בפה לטווח הארוך גדול יותר.
 
 
 
שן עם שבר שורש ודלקת
 
שן עם שבר שורש ודלקת
 
 
 
 
 
 

תזוזה של השן ממקומה (לוקסציה/ Luxation)

 
 
תזוזה של השן ממקומה יכולה להתרחש למספר כיוונים יחסית למקומה המקורי (הצידה, לתוך העצם או מחוץ לעצם). לעיתים נתלשת השן כולה מהמכתשית, חבלה הנקראת שירוש/ Avulsion (ראה מה לעשות כאשר שן עפה מהפה?). לרוב יש להחזיר את השן למקומה בהקדם האפשרי ולקבע אותה בעמדה זו למשך הזמן הרצוי עד להתייצבותה.

ברוב המקרים יידרש טיפול שורש בשן עקב קריעת כלי הדם המזינים את רקמת המוך. בילדים צעירים בהם השיניים טרם סיימו את התפתחותן, כאשר החבלה אינה חמורה והשיניים מוחזרות למקומן מיידית, לעיתים תחזור חיות השן וימנע הצורך בטיפול שורש.
 
 
 
שירוש/ Avulsion
 
שירוש/ Avulsion
 
 
 
 
נדרש מעקב צמוד אחר שיניים אלו על מנת לאתר התפתחות פתולוגיה (למשל ספיגת שורש) בהקדם האפשרי ולבצע טיפול שימנע נזק נוסף.
 
 
 

מהי דקורונציה (decoronation)?

 
דקורונציה הוא טיפול שמטרתו לשמור על ממדי עצם הלסת ולמנוע נזק אסתטי המשכי במקרים של חבלות לשיניים קידמיות בילדים ובמתבגרים.

במקרה של חבלה חמורה לשיניים, כמו תזוזה או תלישה מלאה של השן ממקומה נגרמות לשן שתי פגיעות עיקריות:
 • קריעה של כלי הדם האחראים להספקת הדם לרקמת מוך השן.
 • קריעה של הסיבים (מעין קפיץ) המחברים את השורש לעצם (periodontal ligament) ביחד עם פגיעה בשטח פני השורש ובעצם התומכת.

כאשר הפגיעה בשורש היא נרחבת וחמורה (למשל שהות של השן מחוץ לפה ביובש זמן ארוך) לא תתרחש בנייה מחודשת של הסיבים המחברים אותו לעצם ולכן ייווצר חיבור במגע ישיר בין השורש לעצם שסביבו, תופעה הנקראת אנקילוזה (ankylosis). כתוצאה מכך השורש ישתתף בתהליך הנורמלי הכולל הרס ובניה של כל עצמות הגוף, במהלכו ייספג השורש ויוחלף ברקמת עצם בהדרגה (ספיגה שחלופית replacement resorption) עד להחלפתו המלאה של השורש בעצם ונפילת הכותרת.
 

ההבדל בין טיפול במבוגרים לעומת טיפול בילדים

 
במתרפא המבוגר רופא השיניים יעקוב אחר מצב השן בעזרת צילומי רנטגן ולפני ספיגה מלאה של השורש יבוצע למתרפא שחזור שיחליף את הכותרת העתידה ליפול (כגון שתל, גשר וכו').

כאשר אנקילוזה מתרחשת בילדים ובמתבגרים שטרם סיימו את גדילת עצמות הפנים השלכותיה חמורות הרבה יותר. החיבור הישיר בין השן שעברה חבלה לעצם גורם לעצירה של התפתחות העצם סביב השן. הפסקת התפתחות העצם גורמת לתופעות שליליות מקומיות ובאזורים מרוחקים יותר בקשת השיניים. למשל: השן נשארת במיקום "גבוה" יותר (infra-occlusion) בהשוואה לשיניים הסמוכות וכתוצאה מכך נגרמת הפרעה אסתטית, מתרחשת תזוזה של השיניים הסמוכות שמובילה להפרעת סגר בכל המשנן ועוד.

ספיגת השורש והמיקום הלקוי ה"גבוה" של השן שנחבלה שמלווה בחוסר התפתחות העצם הן תופעות המשכיות שמחמירות עם הזמן ולא ניתנות לעצירה. עקירה של השן וביצוע שתל אינם אפשריים מפני שביצוע שתל אינו מומלץ לפני סיום הגדילה של עצמות הפנים (לפחות מעל גיל 20).

ביצוע דקורונציה מאפשר לעצור את התופעות השליליות שתוארו ובנוסף מאפשר ביצוע פשוט יחסית של שתל בגיל המתאים מפני שהוא מאפשר גדילה מחודשת של העצם שאבדה באזור השן.
 
 
הנזקים הנגרמים כתוצאה מאנקילוזה בגיל צעיר (החץ מסמן את השן האנקילוטית)
 
 
 
לפני דקורונציה
 
 
 
לפני דקורונציה
 
 
 
 

אופן הטיפול

 
הטיפול מבוצע כאשר מתגלה פער בין גובה השן שנפגעה לשיניים הסמוכות והוא מערב מספר תחומים ברפואת שיניים: טיפולי שורש, יישור שיניים ורפואת שיניים לילדים.

בעיתוי הנכון מבוצעת כריתה יזומה של הכותרת והשארת השורש הנספג בתוך העצם. כתוצאה מכך נבנית עצם מעל גדם השורש הנותר והיא ממשיכה לצמוח יחד עם העצם הסמוכה שסביב השיניים הבריאות. עצם זו פותרת את הפגם האסתטי ומאפשרת ביצוע שתל בגיל המתאים.

לאחר כריתת הכותרת מבוצע לילד שחזור של הכותרת החסרה (בעזרת פלטה נשלפת או שחזור מודבק) לצורך שמירה על האסתטיקה.
 
 
לפני ביצוע דקורונציה
 
לפני ביצוע דקורונציה
(שנתיים לאחר חבלה - גיל 11.5)
 
 
 
4.5 שנים לאחר דקורונציה
 
4.5 שנים לאחר דקורונציה (גיל 16)
 
 
 
 

חשיבות שיתוף הפעולה

 
טיפול זה דורש שיתוף פעולה מצד ההורים והילד ומעקב צמוד (של מספר שנים) ע"י הרופאים המטפלים עד לסיום הגדילה וביצוע שתל / שחזור קבוע מסוג אחר. המתרפא מוזמן לפגישות תקופתיות גם לצורך החלפה של השחזור האסתטי כך שיתאים ללסת המתפתחת וגם לשם מעקב אחר התפתחות העצם וגדילתה. תוצאות הדקורונציה משפרות לאין ערוך את האסתטיקה ואת ביצוע השחזור הקבוע עם סיום הגדילה ולכן טיפול זה נפוץ לאחר חבלה.
 
 
 

טיפולי שורש וטיפולי מוך בילדים (שיניים שלא סיימו את התפתחותן)

 
טיפולי שורש לילדים מבוצעים בשיניים חלביות וגם בשיניים קבועות. טיפול שורש בשיניים חלביות מבוצע על ידי רופא שיניים לילדים ואינו דורש מומחה לטיפולי שורש. לעומת זאת טיפול שורש בשיניים קבועות לילדים הינו טיפול מסובך ומורכב שדורש מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים שמציבות שיניים צעירות ומתרפאים צעירים.
 

הסיבות לביצוע טיפולי שורש בילדים

 
הסיבות לביצוע טיפול שורש או טיפול מוך בילדים הן מגוונות. העיקריות שבהן הן עששת עמוקה ("חור בשן") לצד חבלות ופגמים התפתחותיים בשיניים (למשל MIH).
 

מה האתגר בטיפול בשיניים צעירות?

 
שיניים צעירות הן שיניים ששורשיהן עדיין לא סיימו את התפתחותם. שורשים אלו הם שורשים קצרים, בעלי קירות דקים, וקצותיהם עדיין פתוחים. הסיכוי לשמור על שיניים אלו בפה למשך שנים ארוכות לאחר טיפול שורש הוא קטן יותר בהשוואה לשיניים בוגרות. לעיתים מטרת הטיפול היא שמירה על השיניים בפה כמה שניתן או לפחות עד לביצוע שתל (עם סיום גדילת העצמות).
 
 
שן חותכת צעירה שלא סיימה התפתחותה
 
 
 
שן חותכת צעירה שלא סיימה התפתחותה
 
 
 
שן חותכת צעירה שלא סיימה התפתחותה
 
 1. שורש קצר בעל קירות דקים ושבירים
 2. קצה השורש (אפקס) פתוח ורחב
 
 
 
 
 
שן חותכת שסיימה את התפתחותה
 
 
 
שן חותכת שסיימה את התפתחותה
 
 
 
שן חותכת שסיימה את התפתחותה
 
 1. שורש ארוך בעל קירות עבים
 2. תעלת שורש צרה
 3. קצה השורש (אפקס) סגור
 
 
 
 
 
שן טוחנת שלא סיימה התפתחותה
 
 
 
שן טוחנת צעירה שלא סיימה התפתחותה
 
 1. שורש קצר בעל קירות דקים ושבירים
 2. קצה השורש (אפקס) פתוח ורחב
 
 
 
 
 
שן טוחנת שסיימה את התפתחותה
 
 
 
שן טוחנת שסיימה את התפתחותה
 
 1. שורש ארוך בעל קירות עבים
 2. קצה השורש (אפקס) סגור
 
 
 
 

טיפולים בשיניים צעירות עם מוך בריא (טיפולי מוך):

 
מכיוון ששיניים צעירות הן בעלות שרידות נמוכה לאורך זמן, נעשה כל מאמץ במקרים המתאימים להימנע מביצוע טיפול שורש מלא בהן על מנת לאפשר לשורשים להמשיך את התפתחותם ועל ידי כך לשמור על השיניים בפה תקופה ארוכה יותר.

טיפולים אלה מבוצעים כאשר חלק מרקמת מוך השן היא בריאה או עם דלקת הפיכה. נשמור על רקמה זו בתוך השן ובעזרת חומרים מיוחדים ומתקדמים נגן עליה כך שהיא תאפשר את המשך התפתחות השורשים. טיפולים אלו נקראים טיפולי מוך והם כוללים מגוון טיפולים כגון כיפוי מוך חלקי או צווארי.
 
כיפוי מוך צווארי
 
 
כיפוי מוך צווארי - ביום הטיפול
 
ביום הטיפול קצה השורש פתוח
 
 
 
שנה לאחר ביצוע כיפוי מוך צווארי
 
שנה לאחר ביצוע הטיפול
השורש ממשיך להתפתח
 
 
 
 

טיפולים בשיניים צעירות עם מוך נמקי:

 
בשיניים צעירות בהן מוך השן נמקי או עם דלקת בלתי הפיכה נבחר את הטיפול המתאים בהתאם למידת התפתחות השורשים. טיפולים אלו הם מסובכים מכיוון שיש צורך להתמודד עם קצות השורשים בעלי הפתחים הנרחבים והקירות הדקים של השורשים.

טיפול בשורש מפותח יחסית:
כאשר השורש מפותח יחסית (השן בקעה לפני כמה שנים) נבצע טיפול שורש בדומה לטיפול אצל מבוגרים ובאותם חומרים אך נתאים אותו לשיניים צעירות.
 
 
טיפול שורש בשן טוחנת צעירה עקב עששת
 
טיפול שורש בשן טוחנת צעירה עקב עששת
 
 
טיפול בשורש צעיר:
בשיניים צעירות יותר נבצע טיפול המכונה אפקסיפיקציה (apexification) ובו ניצור מחסום בקצה הפתוח של השורש באמצעות חומר מיוחד.
 
אפקסיפיקציה בשיניים צעירות לאחר חבלה
 
 
אפקסיפיקציה בשיניים צעירות לאחר חבלה
 
 
 
יצירת מחסומים בקצה השורשים בעזרת חומרים מתקדמים
 
 
 
יצירת מחסומים בקצה השורשים בעזרת חומרים מתקדמים
 
 
 
 
טיפול בשורש צעיר מאד:
 

רווסקולריזציה (revascularization)

 
בשיניים מאד צעירות שרק בקעו או מצויות בתהליך בקיעה קיים קושי לבצע מחסום מלאכותי בקצה השורש מפאת גילו הצעיר ולכן נבצע בהן טיפול מתקדם הנקרא רווסקולריזציה (revascularization).

טיפול זה כולל חיטוי עדין של תעלת השורש בעזרת חומרי שטיפה וחומרי תרופה ולאחר מכן עידוד כניסה של רקמה חדשה שמקורה בקצה השורש לתוך חלל השורש המאוד רחב. מטרת הטיפול היא לאפשר בנייה של רקמה חדשה בתוך השורש ולאורך קירותיו. על סמך הממצאים בספרות המקצועית העדכנית, ברוב המקרים טיפול זה אינו מאפשר רגנרציה אמיתית של רקמת המוך והתפתחות השורש אך לעיתים נראית המשך בנייה של השורש על ידי רקמות קשות אחרות.
 
רווסקולריזציה לאחר חבלה
 
 
רווסקולריזציה לאחר חבלה - לפני הטיפול
 
לפני הטיפול- שורש צעיר מאד
 
 
 
רווסקולריזציה לאחר חבלה - שנה לאחר הטיפול
 
מעקב שנה לאחר הטיפול-
המשך בנייה של השורש
 
 
 
 
 
 

מה לעשות כאשר שן נתלשת ועפה מהפה (שירוש/ avulsion) ?

 
 • טראומות שונות (נפילה, תאונת דרכים וכד') עלולות לגרום לתלישה של השן ממקומה.
 • על מנת לשמור על השן בפה לטווח הארוך ביותר נדרשות מספר פעולות מהירות.
 • מהירות החזרת השן למקומה במכתשית היא החשובה ביותר ולכן מומלץ להחזיר את השן למקומה בהקדם האפשרי!
 

הפעולות הנדרשות לאחר שהשן נתלשה ממקומה

 
 
אתר את השן
 
 
 
 
אחוז את השן בעדינות בכותרת בלבד
(ע"מ לא לפגוע בשורש)
 
 
 
 
 
שטוף מהשן שאריות לכלוך (במידה ויש),
עדיף בעזרת מים זורמים
 
 
 
 
 
אין! לשפשף את השן בחוזקה
או להשתמש בחומרי ניקוי
 
 
 
 
 
במידה והשורש נראה שלם יש להחזיר את השן בעדינות למקומה ולשמור עליה במקום עד שמגיעים לרופא השיניים (להשאיר את השיניים סגורות ע"מ שהשן לא תעוף שוב מהפה)
 
 
 
 
 
במידה ולא ניתן להחזיר את השן או שלא בטוחים כיצד לעשות זאת, יש לשים את השן במהירות ב חלב טרי וקר

נוזלים מומלצים נוספים לאחסון השן:
 • תמיסת סליין פיזיולוגית (physiologic saline)
 • רוק (יש להניח את השן בתוך הפה בצמוד ללחי ע"מ שלא תיבלע בטעות)
 • מים (הכי פחות מומלץ)
 
 
 
 
 
לאחר החזרת השן למקומה או הכנסתה לנוזל המתאים יש לפנות במהירות האפשרית לרופא השיניים (או חדר מיון) להמשך טיפול
 
 
החזרה מהירה של השן אינה מבטיחה שהשן תישאר בפה לתמיד, אך תאפשר את התנאים הטובים ביותר להישרדותה בפה לעיתים למשך שנים ארוכות